Gülüş Tasarımı

Gülüşünüzden memnun değilseniz bilgisayar yardımıyla dişlerinize yapılacak işlemleri önceden görebilirsiniz. Dişlerinize işlem yapılmadan işlem öncesi çekilen fotoğraflarınızın bilgisayar ortamına aktarılıp, dijital olarak işlenmesi ile cosmetic imaging programları yardımıyla, işlem sonrası sahip olacağınız gülüş hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.
Her birey, dış görünüm ve karakter açısından birbirinden farklıdır, bu yüzden özellikle ön dişlerin restorasyonu, kişinin özel gereksinimleri ve karakteristik özelliklerine uygun biçimde tasarlanmalıdır.

Güzel bir gülüşün en önemli etkeni olan dişlerin şekilleri ve anatomik özellikleri hakkında kapsamlı olarak bilgi sahibi olmak, tüm tedavilerin temelini oluşturur. Dişler, birbirleriyle ve onları çevreleyen yumuşak dokular ile uyum içinde dizilmişlerdir. Diş hekimliğinde en iyi estetik sonuçları elde edebilmek için, içten dışa doğru bütün yapılar; yani bir dişin çevresindeki eğim ve açılar, dişleri çevreleyen gingival kenar, dudaklar ve son olarak da yüz birbirleri ile uyum içinde olmalıdır.

Gülüş tasarımında amaç; güzel bir gülümseme için neler yapılması gerektiğinin belirlenmesidir.

Öncelikle hastanın ağız hijyeni ve dişeti sağlığı değerlendirilir. Ağız içinde var ise bakteri odakları ya da çürüklerin temizlenmesi için tedavi planı oluşturulur.
Kişinin dişetlerinin gülümserken görünen miktarı değerlendirlir. Ayrıca dişeti simetrisi için neler yapılması gerektiği belirlenir. Pembe estetik denilen dişeti estetiği, diş estetiğinin temelini oluşturur. Ancak kişi gülümserken dişetleri hiç gözükmüyorsa dişetlerinin sağlıklı olması yeterli olabilir.
Dişlerin aksları denilen duruşları, yönleri ve birbiriyle ilişkisi değerlendirilir.
Dişler arasındaki boşluklar
Dişdişeti ilişkisi; zenith noktaları denilen dişlerin dişetine girerken en son noktalarının doğru yerde olup olmadığı kontrol edilir.
Dişlerarası kontak ilişkileri
Dişlerin görünen boyutları ve enboy oranları
Dişlerin formları, karakterleri, yüzey dokusu incelenir.
Kesici kenarlar arası ilişki ve en sonunda dudaklarla kesici kenar ilişkisi değerlendirilir.
Alt dudak ve gülüşte dişlerle ilişkisine bakılır.
Genel olarak yüz şekli, hastanın yüzünün karakteristik özellikleri, yaşı vs.. gibi özellikleri hem tüm olarak, hem de dişlerle beraber değerlendirilir.

Etiketler : Gülüş tasarımı, sağlıklı gülüşler, gülerken dişlerinize güvenin, diş beyazlığı, batman diş doktoru